ЧУДОТО ОД ДЕТЕ од Шаховскиот клуб “ПРИЛЕП”, ќе се бори за титулата СВЕТСКИ ШАМПИОН!

17-годишниот Индиец, Домарају Гукеш, ќе се бори за титулата светски шаховски шампион, откако победи на “Турнирот на кандидатите” кој се одржа во Торонто.

И сето тоа во ред, но малкумина знаат дека Гукеш беше член на најтрофејниот прилепски шаховски клуб “Прилеп”, a во 2021 година како член на овој клуб настапуваше и на турнир во Струга.

Чудото од дете како што го нарекуваат, за титулата светски шампион ќе се натпреварува против Лирен Динг, Кинезот кој пак во минатото беше член на ШК “Алкалоид”.

Доколку Гукеш ја освои оваа титула, ќе биде најмладиот светски шампион во историјата на овој спорт.
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.