Праските прават мал милион чуда на вашето тело: Од природен афродизијак до лек против дијабетес и срцеви заболувања

Праските се одлична ужина за сите кои се на диета. Брзо заситувааат. Една праска има околу 35 – 50 калории. Нема масти. Богата е со феноли. Тоа се антиоксиданси кои се борат против дијабетесот и кардиоваскуларните болести.

Праската природно ја хидрира кожата. Поради витамините А и Ц, се користат во козметиката. Консумацијата го намалува опаѓањето на косата.

Влијае на анксиозноста и е успешен борец против стресот. Селенот во неа е превенција од ракот. Природниот сок од праски го смирува стомакот и ги чисти бубрезите и мочниот меур.

Праските се природен афродизијак, оти содржат супстанции кои го поттикнуваат лачењето на естрогенот, прогестероно и тестостеронот.

Неколку варени цветови од праска во вода со мед се идеален пијалок за релаксирање. Чајот од листовите и кората од дрвото го смирува хроничниот бронхитис, кашлањето и гастритисот.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.