Натпреварот Победа – Шкупи заврши нерешено

_MG_1491

Победа по цела една година се врати во својот Прилеп играјки нерешено (1-1) со Шкупи во 23. коло од Првата македонска фудбалска лига. Гостите имаа предност од 0-1 по првото полувреме по голот на Димитрија Лазаревски во 31. минута, но Победа доби бод благодарение на несигурната интервенција на голманот на Шкупи во 63. минута кој си постигна автогол. Градоначалникот Марјан Ристески кој беше дел од овој настан посочи дека:

„Прилепчани повторно имаат можност да гледаат првенствена прволигашка утакмица, голема благодарност до ЈКП „Комуналец“, до навивачката група Мајмуни и до сите кои помогнаа да се досреди стадионот на Могила“.

IMG_1602

Натпреварот се одигра на теренот на Паркот на револуцијата каде се поставени 1.000 нови седишта, а има простор и за стоење за околу 500 гледачи.

_MG_1511

_MG_1418

Денешниот натпревар, односот на навивачите и публика беше будно следен од официјалните лица, откако Победа доби дозвола од ФФМ за играње и со тоа  овозможи прилепските фанови почнувајќи од оваа сабота да гледаат прволигашки дуели во Прилеп.