Заев: И Прилеп ќе го направам двојазичен (ВИДЕО)

Лидерот на СДСМ Зоран Заев денеска од Прилеп им порача на прилепчани дека и нивниот град во кој речи си и да не живеат етнички Албанци ќе го направи двојазичен кога ќе дојде на власт.

 

123

Тој одговарајќи на новинарско прашање рече дека во Прилеп треба да им се дозволи на граѓаните Албанци на албански јазик да комуницираат со локалната самоуправа, односно да можат на албански јазик да поднесуваат разни барања до општините, што е практично воведување на двојазичност во општина во која што речи си и да нема граѓани од албанското малцинство

 

Извор: Прес24
Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.