Mладите ракометари ја прегазија Русија! БРАВО ЦАРЕВИ!

20179506_10211831543535495_368298188_n

Младата машка ракометна репрезентација до 21 година стартуваше со победа на Светското првенство во Алжир.

На колена е Русија, која нашите момчиња ја прегазија со резултат 29:22 (10:11 на полувремето).

Одличната игра во второто полувреме, поточно во последната четвртина од времето, ја доведе Македонија до овој блескав триумф.

Во групата Ц, каде се натпреваруваат нашите млади момци, покрај Русија се уште и: Шпанија, Тунис, Бразил и Буркина Фасо.

Маркукуле ексклузивно од Алжир доби и победничка фотографија после одиграниот меч со Русија.