ФОТО: Автомобил бомба во центарот на Берлин, едно лице загина

0

berlin-bomba

Автомобил бомба експлодира во центарот на Берлин, при што најмалку едно лице загина, пишува „Дејли експрес“.

Експлозијата се случила во 8 часот утрово по локално време во предградието Шарлотенбург. Според полицијата експлозијата најверојатно била предизвикана од експлозивна направа сместена во возилото, иако истрагата сеуште е во тек.

berlin-bomba-3

Јачината на експлозијата наводно го кренала автомобилот во воздух, а остатоци од колата има по целата улица Бизмаркштрасе во западниот дел од градот.

Возачот бил најден мртов во возилото. Засега нема информации за други повредени или за други жртви.

Засега истрагата сеуште е во тек. Полицијата на Твитер објави дека досега не се најдени други експлозивни направи и дека е безбедно да се отворат прозорците.