Услови за користење

Услови за користење

Вестите на интернет страницата www.markukule.mk на Здружението за промовирање на културните вредности во Пелагонија МАРКУКУЛЕ Прилеп, може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од здружението , или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.

Здружението поседува авторски права, и тоа над дел од вестите неприкосновени лични авторски права, а над дел стекнати преку договор права, од нашите соработници. Недозволено користење на било кој дел од тие информации се смета за прекршување на тие авторски права и подлежи на тужба. Секое неовластено објавување содржина, фотографија, илустрација или текст од страна на било кој друг медиум, издавачот, објавува дека чини 6000 денари за секое поединечно објавување .

За неовластено објавување издавачот ќе испрати фактура до објавувачот во рок од 8 дена. Во случај истата да не биде платена ќе се засмета законска, казнена камата и ќе биде поведена судска постапка против неовластениот објавувач.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.