НАПРАВЕТЕ ГО НОВИОТ СУПЕР ЛЕК: За еден ден ја лекува кашлицата

0

Овој период од годината е препознатлив, покрај студот и по тоа што сите околу нас се настинати. Еден од симптомите на настинка и грип секако е кашлицата, а таа може да биде многу напорна, болна и да трае со недели, посебно кај пушачи. 

 

82434_untitled-3_f

Станува збор за сируп од пиво, а неверојатниот рецепт се состои само од две состојки.

Се што треба да направите е да растопите 150 г. шеќер на ниска температура се додека не се карамелизира, Потоа тргнете го шеќерот од шпорет и додадете 500 мл. пиво.

Ставете го на топла рингла и мешајте додека не добиете густа смеса. Оставете да се крчка 15-20 минути, се додека сирупот не добие густина како мед.

Кога ќе биде готово, ставете го во стаклена тегла, а кога потполно ќе се олади, земајте по една лажица дневно. Овој сируп смее да го користат и деца, но на нив давајте им по една лажичка дневно пишува HealthyDefinition.com.

Совет: Ако имате сува кашлица, во сирупот додадете и една лажичка нане.

19511_pivo_iff