Буфон прогласен за фудбалер на годината во Италија

0

Легендарниот голман на Јувентус и италијанската репрезентација, Џанлуиџи Буфон и во 38 година од животот добива награди и признанија.

 

buffon-640x360

Италијанската фудбалска федерација го прогласи чуварот на мрежата на Јувентус за фудбалер на годината во Италија за 2016 година.

Буфон ја победи конкуренцијата, па зад себе го остави на второто место напаѓачот на Торино, Андреа Белоти, неговите соиграчи Леонардо Бонучи и Андреа Барзаљи.Петти заврши напаѓачот на Лацио, Чиро Имобиле.