УХМР со предупредување – нов температурен шок

0

uhmr-640x429

МАКСИМАЛНИ ТЕМПЕРАТУРИ: 24 Гевгелија, 23 Д. Капија, 22 Струмица, 21 Охрид, 19 Штип, 18 Тетово, Битола, Скопје, Виница, 17 Претор, Прилеп, Пожаране, 16 Тополчани, Берово, 15 Крива Паланка, Лазарополе, 14 Маврово, 12 Ѓуриште.

 

ВРЕМЕТО ДЕНЕС: Променливо облачно, во попладневните часови со слаб локален дожд. Дуваше умерен до засилен северен ветер, особено вдолж Повардарието, во Штипско со брзина и од 60 км/час.

 

ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Променливо облачно со умерен, на места се уште повремено засилен северен ветер.

 

ВРЕМЕТО УТРЕ: Променливо облачно со сончеви периоди, а само во планинските подрачја на југот и североистокот од земјава е можен слаб дожд. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Т-мин. од 6 до 14, а т-макс. од 20 до 28 степени. УВ=6

 

ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: Од вторник следува период на претежно стабилно и топло, а кон крајот на неделата и многу топло време со понатамошен пораст на дневната температура. Преку денот ќе има умерено наоблачување, а локална појава на краткотраен дожд е можна в четврток.