САЛАТА “МЕТЛА” – ЧИСТЕЊЕ НА ОРГАНИЗМОТ И БРЗО И ЗДРАВО СЛАБЕЕЊЕ

Салатата позната како “Метла” ужива голема популарност веќе неколку години. Можеби не изгледа убаво и егзотично, но таа е драгоцена за сите кои сакаат да го прочистат својот организам и да ослабнат. Во што е тајната?

Основните компоненти на оваа салата е зеленчуците кои го збогатуваат организмот со витамини и минерали, исполенти се со влакна и пектин. Благодарејќи на тоа, ова здраво јадење допринесува за ефикасно чистење на цревата. Со самото тоа, поради исфрлањето на фекалните наслаги се намалува и телесната тежина.

Но, тоа не е се’: бидејќи некои состојки од оваа салата се нискокалорични, заменувајќи со неа еден оброк дневно (на пример вечерата), можеме да се ослободиме од масните наслаги. На тој начин, резултатот е прочистен организам и корегирана телесна тежина.

Постојат неколку рецепти за припрема на оваа салата. Ќе ве запознаеме со еден класичен рецепт.

Za njenu pripremu biće potrebno: kupus, cvekla, šargarepa, zelen, limunov sok, ulje.

ПРИПРЕМА:

Изрендајте зелка, цвекло и морков во однос 3:1:1

Додајте зачини по свој вкус (пример целер). Прогмечете го зеленчукот да пушти сок. Додајте малку лимонов сок. По желба, за постигнување на пикантнос, во салатата можете да додадете прогмечен лук. Зачинете со малку масло за јадење (препорачливо е да користите ленено или маслиново масло).

Салатата не е потребно да ја насолите. Ако не можете да се откажете од солениот вкус, користете сос од соја, кој содржи прилично сол и го подобрува вкусот на храната, а има и висока нутритивна вредност и не е штетен по здравјето.

Имајте на ум: за луѓе со ниска киселост во желудецот, подобро е да се користи кисела зелка.

 

А/Г/

 

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.