Пејачка осудена на 2 години затвор поради спот оценет дека поседува недолична содржина (ВИДЕО)

Таа е уапсена веднаш штом се појавил нејзиниот спот кој предизвикал бес во оваа земја и бурни реакции од многумина.

Пејачката Шаима Ахмед (25) од Египет е осудена на две години затвор поради спот кој според Судот во Египет е со недолична содржина. Таа во музичкиот спот се појавува во долен веш и заводливо позира со банана што за тие земји е незамисливо.

Таа е уапсена веднаш штом се појавил нејзиниот спот кој предизвикал бес во оваа земја и бурни реакции од многумина.

Во вторникот е прогласена за виновна поради поттикнување разврат и објавување непристоен филм, а иста казна е изречена и за режисерот на контроверзниот спот.

Пред да биде уапсена, 25-годишната пејачка им се извинила на граѓаните преку Фејсбук.

„Не можев ни да замислам дека ќе се случи ова и дека ќе бидам толку силно нападната“, напишала пејачката.

 


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.