НЕВЕРОЈАТНО: Кога поларната светлина ќе “заигра” над Земјата

“Ловот” на поларна светлина е навистина популарна активност на руската територија која се наоѓа во Арктичкиот круг.

На педесет километри од Мурманс се наоѓа “камп” кој се состои од шест иглуа со провидни панорамски ѕидови кои искуството на следење на “аурора бореалис” го прават незаборавно.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.