(ВИДЕО) МОРНИЧАВА ШУМА ВО ЈАПОНИЈА КОЈА КРИЕ МРАЧНА ТАЈНА: Кој ќе влезе во неа, назад не се враќа

Оваа шума е популарна меѓу планинарите и љубопитните луѓе, но најголем број од луѓето што влегуваат во неа, назад не се враќаат.

Во подножјето на планината Фуџи во Јапонија се крие мрачна тајна. Тоа место на стравот и ужасот е познато под името “море на дрва” и “шума на смртта”, бидејќи властите таму секоја година наѓаат околу 100 тела на самоубијци.

Тоа е место на кое Јапонците најчесто вршат самоубиства, а зошто е тоа така никој не знае. Жртвите во најголем број се мажи, а интересно е тоа што самоубиството во оваа земја се смета за “чесен чин”, бидејќи државата има повеќе од 127 милиони жители. Секоја година животот си го одземаат 30.000 луѓе.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.