(ВИДЕО)РУСКИТЕ СПЕЦИЈАЛЦИ ВО ФИЛМСКА АКЦИЈА: Филмско апсење на украински шпион на Крим!

Федералната служба за безбедност уапси Украинец кој се сомничи за шпионажа, соопшти прес службата на ресорот

Операцијата е изведена на 11. фебруари, а уапсен е Константин Давиденко, како што е наведено, по задача на украинските специјални служби собирал информации кои претставувале државна тајна.

Тој ги делел информациите за Руската гарда и службеници на ФСБ кои можел да ненесат штета по државната безбедост.

Подигната е кривична постапка за шпионажа, а во тек е и истрага.

Украинското министерство за надворешни работи соопшти дека ги проверува информациите.


Markukule.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.